Poutní místo Skalka

K vrchu Skalka vede z městečka Mníšek pod Brdy lipová alej s obnovenou křížovou cestou. Na jeho vršku stojí barokní poutní kostel sv. Máří Magdaleny. K. Dienzenhofer dal interiéru kostel podobu krápníkové jeskyně.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Prácheňské muzeum v Písku

Muzeum dokumentuje historii a přírodu Písecka a bývalého Prácheňského kraje. Expozice se věnují dějinám hradu, města a regionu od pravěku po dnešní dny, nerostnému bohatství, rýžování zlata, přírodním památkám Písecka a významným osobnostem. Ojedinělou expozici živých tvorů a výstavu říčních perel místního původu nabízí část nazvaná Ryby a rybářství, část expozic o dějinách hradu je umístěna v unikátním rytířském sálu v dochované části gotického hradu ze 13. století.

Kategorie: Muzea a technické památky

Prašivá - Pouť ke sv. Antonínu Paduánskému

Dřevěný kostel na vrcholu Prašivé (704 m n. m.), v sousedství později postavené turistické chaty (r. 1921), je typickým příkladem lidového stavitelství beskydského regionu, kde dřevěné stavby měly svoje domovské právo; bez nich si Beskydy těžko můžeme představit. Prašivá měla velký význam i pro národní uvědomění, zde se konaly, počínajíc koncem 19. stol., velké tábory lidu o sbratření Čechů, Moravanů, Slezanů a Slováků.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Prašná brána

65 metrů vysoká gotická věž s bohatou sochařskou výzdobou je od 15. století monumentálním vstupním místem do Starého Města. V těsném sousedství na místě dnešního Obecního domu tehdy stál Královský dvůr, sídlo českých panovníků. Jméno brána získala během 18. století, kdy byla využívána jako sklad střelného prachu. Na vyhlídkový ochoz ve výšce 44 metrů vede točité schodiště se 186 stupni.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Pražský hrad

Nejatraktivnější památka Prahy. Kromě katedrály sv. Víta si na Pražském hradě můžete prohlédnout Starý královský palác, baziliku sv. Jiří, Prašnou věž, Zlatou uličku s Daliborkou, obrazárnu a zahrady.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Pražský hrad

Nejatraktivnější památka Prahy, od 9. století domov českých knížat a králů, nyní sídlo prezidenta republiky, společně s historickým jádrem Prahy Hrad zapsán do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Dominantou je gotická katedrála sv. Víta, duchovní symbol českého státu, s hrobkou českých králů, bohatě zdobenou kaplí sv. Václava a nádhernou Zlatou bránou. Prohlídka Pražského hradu zahrnuje rovněž starý královský palác s impozantním Vladislavským sálem, baziliku a klášter sv. Jiří, Zlatou uličku s daliborkou, obrazárnu, letohrádek královny Anny a hradní zahrady.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Provaznické muzeum v Deštné

Dlouholetá tradice provaznictví v Deštné se datuje od druhé poloviny 18. století, kdy se do městečka přistěhoval ze Slezska rod Kliků. V bývalé dílně svého domu zřídil poslední provazník z tohoto rodu provaznické muzeum, první a doposud jediné svého druhu v Ćeské republice. Objevíte tu stroje a nářadí na výrobu lněných a konopných provazů od druhé poloviny 18. století až po dnešní dobu a dozvíte se leccos o historii provaznického řemesla.

Kategorie: Muzea a technické památky

Provodov - Pouť k Panně Marii Kojící

První zprávy o poutním místě Provodov (místně zvaném "Na malenisku") pocházejí z počátku 18. století a je nutné je přičítat prameni zdravé vody, který se prý ukázal ve snu zbožné paní Anně Vlaštovicové, manželce místního mlynáře Pavla Vlaštovici. Mlynářka trpěla oční chorobou a uzdravila se po omývání vodou ze studánky. Když byl takto uzdraven i majitel luhačovického panství hrabě Serenyi, dal vystavět nad pramenem kapličku Panny Marie Sněžné (r. 1735). Od té doby se stala provodovská kaplička cílem mnoha poutníků z blízkého i vzdáleného okolí, což přetrvávalo i po její přestavbě na malý poutní kostel v barokním slohu v r. 1750, který stojí dodnes.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Punkevní jeskyně

Prohlídková trasa vede soustavou mohutných dómů s bohatou krápníkovou výzdobou na dno propasti Macocha v hloubce 138 m a pokračuje projíždkou na elektrických člunech Macošskými vodními dómy po podzemní říčce Punkvě.

Kategorie: Jeskyně

Radhošť - Pouť ke sv. Cyrilu a Metodějovi

Podle zbožné pověsti soluňští bratři sv. Cyril a Metoděj zrušili pohanské uctívání boha Radegasta a postavili na tom místě kříž. V r. 1735 byl na Radhosti postaven dřevěný kříž, ke kterému se konaly 4x do roka poutě, později nahrazen křížem kamenným (r. 1805), nynější je z r. 1808. V r. 1897-98 byla zde postavena dřevěná kaple, financována že sbírek konaných na celé Moravě, do které namaloval Adolf Liebscher " Valašskou Madonu" umístěnou na bočním oltáři. Jedna kopie obrazu je ve vatikánských sbírkách, druhá ve frenštátském kostele.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Rajnochovice - Pouť ke sv. Anně

Dávná pověst vypráví, že u dřevěného kostela sv. Anny stávajícího v blízkosti nynějšího kostela téže světice v Rajnochovicích žil člen zrušeného řádu templářů jako poustevník (řád byl zrušen v r. 1311). Poutní místo má starobylou tradici svatoanenské úcty.

Kategorie: Zámky, hrady a církevní objekty

Regionální muzem a galerie Jičín a muzeum hry

Okresní muzeum a galerie Jičín (napříště Regionální muzeum a galerie Jičín) obývá bývalou konírnu, stavěnou pro 36 vévodových koní - dnes je zde galerie považovaná mnoha umělci za jeden z nejkrásnějších výstavních prostorů – a první patro východního traktu, kde jsou expozice muzea.

Kategorie: Muzea a technické památky

celkem 648 záznamů na 54 stránkách.

21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
česky english

Všeobecné obchodní podmínky | Kontaktní údaje | Možnosti zápisu | Kariéra

Copyright © 2007 - 2012 Inform service cz s.r.o., Realizace EKdesign.cz, Redakční systém Merlin CMS
Ncllw 브랜드 スーパーコピーブランド iphone ケース ブランド